Wydłużenie korony klinicznej

Wydłużenie korony klinicznej jest zabiegiem mikrochirurgicznym, wykonywanym przy użyciu znieczulenia miejscowego. Stosuje się je w sytuacji, gdy planowany pod odbudowę protetyczną ząb złamał się lub został zniszczony w wyniku wystąpienia próchnicy poniżej linii dziąsła.

Zabieg polega na podcięciu dziąsła i odsłonięciu granicy zdrowej tkanki zęba, tak aby brzeg złamania lub ubytku był dostępny ponad dziąsłem. Delikatne formowanie kształtu dziąsła i kości pozwala na późniejsze wykonanie szczelnego i stabilnego uzupełnienia protetycznego w sytuacji braku wystarczającej odległości pomiędzy brzegiem planowanego wypełnienia lub  korony, a brzegiem wyrostka kostnego.

Poprawnie wykonanie wydłużenie korony klinicznej zapobiega stanom zapalnym i ucieczce dziąseł do tyłu. Po tygodniowym gojenia i ściągnięciu szwów, stomatolog może przystąpić do właściwej odbudowy zęba. O rodzaju odbudowy każdorazowo decyduje lekarz-protetyk, proponując metodę, która ma na celu pełne zabezpieczenie zęba przed ponownym złamaniem. Zazwyczaj zalecaną metodą jest założenie korony protetycznej i dodatkowe wzmocnienie zęba za pomocą wkładów z włókna szklanego.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej.