Rodzaje aparatów ortodontycznych

Proste zęby to dziś nie tylko kwestia dobrego wyglądu, ale także czynnik wpływający na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Wybór odpowiedniego aparatu na zęby często zależy od wielu czynników: wady zgryzu, potrzeb estetycznych, stanu zębów oraz jamy ustnej i możliwości finansowych pacjenta. Współczesna ortodoncja posiada wiele możliwości wyboru odpowiedniego aparatu.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy składa się z akrylowej płytki i drucianych pętli dopasowanych do kształtu zębów. Pozwala na korektę wychylenia zębów do przodu i do tyłu. Każdy pacjent może go zdejmować samodzielnie. Jego skuteczność jest ściśle uzależniona od przestrzegania zaleceń ortodonty i noszenia aparatu przez co najmniej kilka godzin w ciągu doby.

dentist-2063254_960_720

Aparat stały

Jest to aparat mocowany na stałe w jamie ustnej. Może być wykorzystywane przy każdej wadzie zgryzu. Składa się z zamków, łuku, ligatury i pierścieni mocujących zaczepionych na trzonowcach. Zamki wykorzystywane są do przenoszenia sił na poszczególne zęby. Pierścienie przy trzonowcach utrzymują łuk i służą do regulacji aparatu. Aparaty stałe dzielą się na:

Aparaty stałe metalowe

Stosuje się je głównie do leczenia wad zgryzu i krzywizny zębów. Są przyklejane do zewnętrznych powierzchni zębów i wykonane z bezpiecznych, niepowodujących uczulenia materiałów. Zamki aparatów są dostępne w kolorze srebrnym i złotym, mogą być także powlekane specjalną emalią dobraną pod barwę zębów.

Aparat stały ceramiczny

Ten typ aparatu jest zalecany dla osób, które cenią sobie dyskrecję. Ceramiczne zamki powodują, że aparat jest o wiele mniej podatny na przebarwienia. Najwyższy poziom estetyki można osiągnąć stosując dodatkowo łuki powlekane oraz elastyczne przeźroczyste ligatury.

Aparaty stałe kryształowe (aparaty szafirowe)

Wykorzystanie bezbarwnego kryształu do budowy aparatu powoduje, że jest on niemal niewidoczny Wykonane z kryształu zamki nie posiadają ostrych krawędzi i załamań, co ułatwia ich czyszczenie. Są one odporne na zaleganie osadów i tworzenie się kamienia nazębnego.

blonde-girl-smiling_1122-515

Nakładki Clear Aligner

Są one wykonane z miękkiego materiału i dopasowane do kształtu zęba każdego z pacjentów. Nie posiadają żadnych elementów metalowych, dzięki czemu gwarantują komfort noszenia. Można je łatwo zdejmować do jedzenia i czyszczenia.

Zapraszamy do wizyty u lekarza ortodonty dr Ćwiek w celu konsultacji i dopasowania typu aparatu. Kontakt pod nr telefonu: 71 311 52 57  lub 697 896 486 w godzinach od 11 do 19.

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej.