Implanty zębów
Implanty zębowe wszczepiane są pacjentom na świecie już od ponad pięćdziesięciu lat. Jest to obecnie najlepszy sposób na odtworzenie utraconych zębów.
W przypadku utraty zęba pojawiają się w jego miejscu zaniki kostne, którym mosty i protezy ruchome nie przeciwdziałają. Każdy utracony ząb powinien być uzupełniony, ponieważ nawet pojedynczy brak wpływa negatywnie na funkcję stawów skroniowo-żuchwowych i na przesuwanie się w stronę luki zębów przeciwstawnych i sąsiednich. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest implant. Implanty zębowe nie wymagają szlifowania sąsiednich żywych zębów. Dzięki nim możemy w 100% zastąpić funkcje naturalnego uzębienia.
Nasze podejście
Implanty stosowane w klinice Duodental są zbudowane z tytanu i w pełni biokompatybilne, dlatego też nie ma ryzyka ich odrzucenia oraz wystąpienia alergii. Implanty wykonujemy u wszystkich dorosłych pacjentów bez względu na wiek. Nie powodują żadnych problemów z dbaniem o higienę jamy ustnej. Korony na implantach wyglądają jak naturalne zęby, co pozwala zapewnić pacjentowi piękny uśmiech i poprawić rysy twarzy zmienione na skutek utraty zębów. Stosowane przez nas nowoczesne implanty pozwalają na przyspieszenie czasu gojenia i szybszą integrację implantu z kością.
Zabiegami implantacji oraz ewentualnym przygotowaniem chirurgicznym do zabiegu w naszej klinice zajmuje się specjalista implantolog, dr nauk medycznych Paweł Kubasiewicz-Ross. Konsultuje pacjenta przed zabiegiem i prowadzi dokładny wywiad lekarski. Z pomocą zdjęć panoramicznych dokładnie analizuje stanu uzębienia oraz kości, a podczas badania jamy ustnej szczegółowo sprawdza stan dziąseł, zębów oraz kości. Wszystkie te procedury pozwalają nam opracować najlepszy dla pacjenta przebieg leczenia implantologicznego. Umów się z nami na wizytę : 71 311 52 57 i dowiedz się więcej.
Dodatkowo wszyscy nasi pacjenci mogą otrzymać na implanty dożywotnią gwarancję. Jej warunkiem jest wyłącznie prawidłowa higiena i regularne kontrole stomatologiczne.
Przebieg operacji
Operacja wszczepienia implantu wymaga wyłącznie znieczulenia miejscowego. Pierwszy etap zabiegu polega na wprowadzeniu tytanowej śruby. Potem następuje okres gojenia i zespolenia się implantu z tkanka kostną czyli tzw. osteointegracja. Wszczepienie implantu i cały okres wygojenia trwają razem od 3 do 6 miesięcy.
W drugim etapie, po okresie gojenia, do implantu za pomocą specjalnego łącznika mocowana jest korona protetyczna w celu odtworzenia utraconego zęba. Czas odbudowy zęba na implancie uzależniony jest od stanu kości pacjenta. Przy odpowiedniej jakości i ilości kości, możliwa jest natychmiastowa odbudowa korony zęba. Nieraz jednak niezbędny okazuje się dodatkowy zabieg chirurgiczny wydłużający czas leczenia, który ma pomóc we właściwy sposób odbudować kość.
Zabieg implantacji można wykonać natychmiast po usunięciu zęba, o ile pozwalają na to warunki anatomiczne oraz zdrowa tkanka, w którą ma być wszczepiony implant. Najczęściej okres regeneracji tkanki wynosi od 6 do 10 tygodni.
Brak integracji implantu z kością występuję bardzo rzadko, w około 4 na 100 przypadków. Przyczynami problemów może być zły stan kości lub infekcja. W sytuacji nie zrośnięcia się implantu z kością, implant musi być usunięty, a następnie odesłany do producenta w celu wykonania badań. Po ok. 2 miesiącach u pacjenta powtórnie zostaje wykonany zabieg implantacji. W to samo miejsce wszczepiony zostaje nowy implant otrzymany od producenta w ramach gwarancji.
Przeciwwskazania względne i bezwzględne zabiegu
U zdecydowanej większości pacjentów można bez jakiegokolwiek ryzyka przeprowadzić zabieg wszczepienia implantów zębowych. Przeciwwskazania bezwzględne ,które nie pozwalają na wykonanie zabiegu to:
– Czynna choroba nowotworowa.
– Choroby krwi.
– Zła higiena i brak chęci poprawy ze strony pacjenta.
– Cukrzyca nieustabilizowana.
– Skrajny zanik tkanki kostnej.
– Ciężka choroba psychiczna.
W klinice Duodental pomagam pacjentom zlikwidować niektóre przeciwwskazania w zabiegu:
– Przy cukrzycy pacjent powinien z pomocą dobranych przez diabetologa leków wyrównać poziom cukru we krwi.
– W wypadku problemów z higieną, przeprowadzamy zabiegi higieniczne i pomagamy trwale zadbać o higienę jamy ustnej.
– Leczymy choroby przyzębia, które stanowią przeciwwskazania we wszczepieniu implantów.
– Przy wadach zgryzu leczymy pacjenta ortodontycznie.
– W razie nieodpowiedniej ilości kości przeprowadzamy zabiegi odbudowy kości.
W wyniku prawidłowego leczenia implantologicznego przeżywalność implantu w jamie ustnej pacjenta może wynosić nawet 20 lat .Długi czas prawidłowego funkcjonowanie uzupełnień protetycznych na implantach zależy w największym stopniu od samego pacjenta. Konieczna jest dobra higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.