Blog

Dowiedz się więcej

smiling woman in the dentist chair 1153 655 1 Duo Dental
16 grudnia 2016

Nowoczesna Protetyka

Każdy brak zębowy najlepiej jest uzupełnić jak najszybciej od momentu jego powstania. Nawet jeden utracony ząb może powodować niedostatki natury estetycznej oraz nieprzyjemne konsekwencje medyczne: zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, poranne bóle twarzy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Aby uniknąć tych problemów, warto zastąpić brakujący ząb lub zęby odpowiednimi protezami.

Czynniki, od których zależy wybór protezy:

  • Ilość brakujących zębów
  • Ilość i jakość zębów pozostałych
  • Lokalizacja braku zębowego
  • Stan podłoża kostnego, dziąseł i błony śluzowej, zgryzu
  • Wiek pacjenta i jego preferencje

Rodzaje protez

Protezy zębowe dzielą się na stałe (niewyjmowane z ust), ruchome (wyjmowane) lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, koron, zatrzasków i rygli). Do protez ruchomych zaliczają się: protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy nylonowe. Do stałych: uzupełnienia ceramiczne takie jak korony i mosty.

Protezy osiadające całkowite służą do odtworzenia wszystkich zębów. Utrzymują się w ustach dzięki przyssaniu się protezy do tkanek miękkich. Zaletą protezy osiadającej jest niski koszt i zadowalający efekt estetyczny, okupiony niskim komfortem użytkowania. Alternatywnym, o wiele bardziej efektywnym rozwiązaniem są uzupełnienia oparte na implantach.

Protezy osiadające częściowe odtwarzają elementy uzębienia, wykorzystując zachowane zęby. Ich klamry są widoczne podczas uśmiechu.

protezy typu overdenture to ruchome uzupełnienia protetyczne pokrywające na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia bądź implanty. Utrzymują się na korzeniach lub wszczepach, poprzez zastosowanie zespoleń belkowych, zatrzasków, magnesów i koron teleskopowych. Jest to rozwiązania chroniące kości przed zanikiem, które zapewnia pacjentom komfort i spełnia wymogi estetyki. Przy użytkowaniu tego typu protez ważna jest higiena jamy ustnej i regularne kontrole dentystyczne.

Protezy natychmiastowe są wykonywane pacjentom po ekstrakcji zębów. Przed usunięciem zęba lekarz pobiera wycisk szczęki wraz z zębami przeznaczonymi do usunięcia. Następnie zostaje sporządzony gipsowy odlew, w oparciu o który przygotowuje się protezę.

Protezy szkieletowe są wykorzystywane w przypadku braków zębowych zbyt rozległych, aby uzupełnić je z pomocą mostu. Składają się z cienkiego metalowego szkieletu zaopatrzonego w klamry i ciernie (wypustki), opierające się na żujących powierzchniach zębów. Przenoszą siły zgryzowe na kości. Przy mocowaniu protezy na podłożu wykorzystuje się bądź klamry, bądź bardziej dyskretne rozwiązania: korony, zasuwy, zatrzaski i korony teleskopowe.

Korony protetyczne pozwalają na odbudowę zniszczonych zębów. Są stosowane w wypadku rozległych ubytków próchnicowych. Estetyczna korona protetyczna składa się z podbudowy i porcelany napalanej na czapeczkę, która przypomina tkanki zęba. W celu wykonania korony protetycznej należy zwykle oszlifować ząb.

Korony pełnoceramiczne najlepiej naśladują naturalne szkliwo zęba. Są wykonywane przy rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej.

Mosty protetyczne to stałe uzupełnienia, które ma na celu załatanie luki bądź luk w łuku zębowym. Standardowy most protetyczny jest zbudowany z koron osadzonych na zębach filarowych lub implantach, połączonych z przęsłem lub przęsłami. Przy wykonaniu mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych.

Mosty adhezyjne stosuje się w celu uniknięcia konieczności szlifowania zdrowych zębów. Gwarantują znakomite efekty estetyczne i komfort pacjenta. Pomagają odbudować brakujące zęby przy użyciu specjalnego materiału kompozytowego. Ograniczeniami przy stosowaniu mostów adhezyjnych są m.in. nieprawidłowości zgryzowe i tendencja do zgrzytania zębami.

Mosty konwencjonalne odtwarzają brakujące zęby i są na stałe osadzone w jamie ustnej. Zapewniają pacjentowi doskonały efekt estetyczny. Wymagają oszlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką.

 

W naszym gabinecie każda proteza jest indywidualnie dostosowana do potrzeb naszych pacjentów. Wykonujemy szczegółową analizę stanu jamy ustnej i na tej podstawie proponujemy adekwatne sposoby leczenia. W celu dobrania najlepszej protezy skontaktuj się z naszym gabinetem Duodental pod numerem telefonu: 71 311 52 57 lub 697 896 486.

Umów się na wizytę

Masz pytania lub chcesz się umówić? Zapraszamy!

Uzupełnij krótki formularz, a otrzymasz od nas informacje o dostepnych zabiegach oraz prawdopodobnych terminach przyjęć.

    Wyślij wiadomość
    Umów wizytę