Blog

Dowiedz się więcej

dentist examining a patient s teeth 1098 568 Duo Dental
24 kwietnia 2017

Wypełnienia Onlay, Inlay i Overlay

Wypełnienie Inlay, Onlay, Overlay to alternatywa wobec klasycznie wykorzystywanych metod wypełnień. Są zalecane w przypadku dużych ubytków (zwłaszcza w zębach bocznych i zębów leczonych kanałowo), gdy istnieje ryzyko, że założone zwykłe wypełnienie będzie niewystarczające.

Wypełnienia typu Inlay, Onlay, Overlay pozwalają rozwiązać ten problem. Są niemal niezauważalne, dopasowane do naturalnego koloru i kształtu oraz struktury anatomicznej uzupełnianego zęba. Nie wywołują nadwrażliwości i mają większą odporność na ścieranie. Wkłady modelowane są w pracowni protetycznej na podstawie wycisku pobranego wcześniej od pacjenta. Wykonywane są z materiałów kompozytowych lub z ceramiki i łączone klejami adhezyjnymi z tkankami zęba. Użyte kleje zapewniają szczelność, nie wypłukują się i zmniejszają ryzyko powstawania próchnicy w leczonym zębie.

Założenie wypełnień Inlay, Onlay, Overlay wymaga zwykle dwóch wizyt u stomatologa. Podczas pierwszej wizyty usuwa się zniszczoną próchnicowo tkankę. Przy wykorzystaniu instrumentów rotacyjnych preparuje się dno i ściany ubytku, a następnie pobiera się wyciski obydwu łuków zębowych. Stomatolog przeprowadza badanie zęba pod kątem jego kształtu, funkcji i barwy, a później zakłada na ubytek wypełnienie tymczasowe.

W trakcie kolejnej wizyty tymczasowe wypełnienie zostaje zastąpione wypełnieniem Inlay, Onlay, Overlay idealnie pasującym do ubytku i zgryzu pacjenta. Następnie leczony ząb jest sprawdzany pod kątem szczelności brzeżnej, estetyki oraz funkcji swojej powierzchni i odpowiednio polerowany.

Zabieg umożliwia odbudowę nawet zębów bardzo zniszczonych przez próchnicę.

Umów się na wizytę

Masz pytania lub chcesz się umówić? Zapraszamy!

Uzupełnij krótki formularz, a otrzymasz od nas informacje o dostepnych zabiegach oraz prawdopodobnych terminach przyjęć.

    Wyślij wiadomość
    Umów wizytę