Duodental - sprawdzanie stanu uzębienia

Wypełnienia Onlay, Inlay i Overlay

Wypełnienie Inlay, Onlay, Overlay to alternatywa wobec klasycznie wykorzystywanych metod wypełnień. Są zalecane w przypadku dużych ubytków (zwłaszcza w zębach bocznych i zębów leczonych kanałowo), gdy istnieje ryzyko, że założone zwykłe wypełnienie będzie niewystarczające.

Wypełnienia typu Inlay, Onlay, Overlay pozwalają rozwiązać ten problem. Są niemal niezauważalne, dopasowane do naturalnego koloru i kształtu oraz struktury anatomicznej uzupełnianego zęba. Nie wywołują nadwrażliwości i mają większą odporność na ścieranie. Wkłady modelowane są w pracowni protetycznej na podstawie wycisku pobranego wcześniej od pacjenta. Wykonywane  są z materiałów kompozytowych  lub z ceramiki i łączone klejami adhezyjnymi z tkankami zęba. Użyte kleje zapewniają szczelność, nie wypłukują się i zmniejszają ryzyko powstawania próchnicy w leczonym zębie.

Założenie wypełnień Inlay, Onlay, Overlay wymaga zwykle dwóch wizyt u stomatologa. Podczas pierwszej wizyty usuwa się zniszczoną próchnicowo tkankę. Przy wykorzystaniu instrumentów rotacyjnych preparuje się dno i ściany ubytku, a następnie pobiera się wyciski obydwu łuków zębowych. Stomatolog przeprowadza badanie zęba pod kątem jego kształtu, funkcji i barwy, a później zakłada na ubytek wypełnienie tymczasowe.

W trakcie kolejnej wizyty tymczasowe wypełnienie zostaje zastąpione wypełnieniem Inlay, Onlay, Overlay idealnie pasującym do ubytku i zgryzu pacjenta. Następnie leczony ząb jest sprawdzany pod kątem szczelności brzeżnej, estetyki oraz funkcji swojej powierzchni i odpowiednio polerowany.

Zabieg umożliwia odbudowę nawet zębów bardzo zniszczonych przez próchnicę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej.